Jätkusuutlikkus ja ehitustrendid
Rahvusvahelise Energiaagentuuri aruande kohaselt põhjustab ehitus ligi 40% ülemaailmsest kasvuhoonegaaside, peamiselt süsinikdioksiidi heitkogustest. Jätkusuutlikkus ehituse kontekstis tähendab selle negatiivse keskkonnamõju minimeerimist ja selliste hoonete loomist, mis ei koormata planeeti ehitamise, käitamise või lammutamise ajal täiendavate heitmetega. See on trend, mis tugevneb iga aastaga.
Hoone jätkusuutlikkuse määrab eelkõige vee- ja energiatarbimise vähendamise määr selle ehitamise ja kasutamise ajal ning kasutatud ehitusmaterjalide keskkonnamõju, peamiselt väljapaisatavate kasvuhoonegaaside koguse kaudu. Samal ajal on kasutajate mugavus ja tervis endiselt prioriteediks. Eriti kuna keskmine kodanik veedab 80% oma elust hoones!
Arutelu hoonete CO2-heite vähendamist käsitlevate õigusaktide üle on endiselt käimas. Ei ole täielikult kindlaks tehtud, kas kõige olulisemad heitkogused tulenevad ehitusmaterjalide tootmisprotsessist või nende kasutamisest. Siiski ei ole kahtlust, et energiatõhusate säästvate hoonete projekteerimine muutub üha taskukohasemaks. Tõenäoliselt on see tingitud ökoloogilise ehitamise kasvavast populaarsusest. See omakorda on tingitud ühelt poolt üldsuse kasvavast teadlikkusest kliimamuutustest ja teiselt poolt huvist vähendada hoone käitamise igakuiseid püsikulusid.
Mis on jätkusuutliku ehituse alus?
Säästev ehitus keskendub kõige lihtsamatele, kuid ka kõige vajalikumatele asjadele: vähese süsinikdioksiidiheitega ja saastevaba tootmine, vee- ja energiasääst, materjalide ringlussevõtt ja korduvkasutamine.
Ehitustööstuse ettevõtted, kes soovivad anda oma panuse jätkusuutlikkuse edendamisse, peavad aga lisaks tootmisele pöörama tähelepanu ka nende abil loodud hoonete transpordile, montaažile ja tulevasele kasutamisele (nende komponentide korduvkasutamise võimalus). Kõigi nende elementide eest hoolitsedes on võimalik piirata ehitamise mõju keskkonnale ja samal ajal luua kaasaegseid tehnoloogiaid kasutades hooneid, milles on mugav töötada ja elada. Sest üks ei välista teist.
Need on põhimõtted, millest Kingspan juhindub. Me rakendame neid 10-aastase programmi Planet Passionate raames. Ainuüksi 2021. aastal säästsime 193 miljonit tonni CO2, pakkudes klientidele kvaliteetseid tooteid (nagu seina- ja katuse sandwich- paneelid)! Samaaegselt ettevõtte kiire kasvuga oleme vähendanud oma heitkoguseid 4,3% ja tekkinud jäätmete kogust 13%. Ja kuna me kavatseme jätkusuutlikkuse projekti jätkata ja intensiivistada, on see, mida oleme seni saavutanud, alles algus.
Millised on Kingspani toodete omadused, mis aitavad kaasa jätkusuutliku ehituse ideele?
* Omadused, mis on valitud sandwich-paneelide toote alusel.
- Kõrged isolatsiooniväärtused – meie toodete abil vähendavad kliendid oma hoonete soojuskadu. Kingspan sandwich-paneelides on soojustus sees, seega ei ole vaja täiendavat soojustust fooliumi või mineraalvillaga. Kasutatavate materjalide arvu vähendamine ja soojuse kokkuhoid tähendab vähem süsinikdioksiidi heitkoguseid ja järjekordset sammu jätkusuutliku ehitamise suunas.
- Pikk kasutusaeg – meie pakutavaid tooteid iseloomustab tugev konstruktsioon, vastupidavad mehaanilised raamid ning soojustussüdamike kõrge soojus- ja tulekindlus. Selle tulemusena kestavad Kingspan sandwich-paneelid aastakümneid (me garanteerime seda!) ja kuna nii pika aja jooksul ei pea uut toodet ostma, säästab see nii keskkonna seisukohalt olulisi heitmeid kui ka raha.
- Kiire ja lihtne paigaldamine – jätkusuutlik ehitus hõlmab ka selliste toodete kasutamist, mida on lihtne paigaldada ja demonteerida. Sellist, mis ei nõua suurt hulka energiat (nii inimeste kui ka masinate), et seda hoonesse lisada. Seetõttu ei tekita nad täiendavaid heitkoguseid.
- Keskkonnasõbralik tootmine – me ei kasuta oma konstruktsioonides kahjulikke gaase ja keskendume tootmisprotsessis heitmete, saaste, kasutatud vee ja energia optimeerimisele, kaasates üha enam taastuvatest allikatest saadavat energiat. See võimaldab meil kindlalt öelda, et meie tooted on osa jätkusuutliku ehituse trendist.
* Lisaks sellele on Kingspan’i külmade ruumide näitel ka:
- Madal energiakulu – mõlemalt poolt tsingitud terasest valmistatud ja 42 kg/m3 tihedusega vahtpolüuretaaniga isoleeritud külmutusruumid tarbivad suhteliselt vähe energiat tagatava jahutusmõju saavutamiseks.
Inimeste ja planeedi kooseksisteerimine, kahjustamata kumbagi poolt – see on jätkusuutliku arengu põhiolemus. See hõlmab ka ehitussektorit, mille eesmärk on saavutada nullemissioonivaba ehitamine nii era- kui ka tööstushoonetes. See on suundumus, mis kasvab pidevalt ja kiiresti. Sellel tasub silma peal hoida ja ehitustegevust kavandades kaaluda selle kaasamist oma projekti.